ŞİRİNYER/İZMİR

0 (555) 179 33 89

info@sumeladedektor.com

Sıkça Sorulan Sorular

AnasayfaSıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Contact our manager

Please enter your name
Invalid or empty email
Please enter your message
Your message successfully sent
Something went wrong. Your message was not send

Sıkça Sorulan Sorular

İnternet mağazanız'dan başka satış yaptığınız şubeniz ya da mağazanız var mı?

Evet, sumeladedektor.com internet mağazamızın yanı sıra İzmir’de bulunan Sümela Dedektör Mağazamız haftanın 6 günü sizlere hizmet sunmaktadır. Telefonda verdiğimiz ürünler hakkındaki danışmanlık hizmetini, mağazamızda konusunda bilgili satış temsilcilerimizle yüz yüze görüşerek çay ikramımız ile birlikte de alabilirsiniz.

Ürünlerin garantisi var mı?

sumeladedektor.com’da satılan her ürün en az 2 yıl olmak üzere ithalatçı veya üretici firma garantisindedir.

Ürün arızalı çıkarsa ne yapmalıyım?

sumeladedektor.com alışveriş sitesinde satılan ürünlerin tamamı ithalatçı veya üreticileri tarafından garantilidir. Olası bir arızada Arıza Formu linkini kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz. sumeladedektor.com’dan satın aldığınız ürün, kullanım sürecinde, gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanırsa, ürününüz garanti süresi içerisinde ücretsiz olarak yetkili servis istasyonu tarafından tamir edilir. Servis istasyonunun bulunmaması halinde, ürünü imalatçı ya da ithalatçı firmaya göndermeniz gerekmektedir. Dedektörburada.com ürün tamiri yapmamakta, sadece gönderilen arızalı ürünleri, yetkili servislere yönlendirmekte ve sonuç beklemektedir. Hızlı sonuç için, öncelikle yetkili servislere başvurmanızı öneririz. Ürünün tamirini bizim aracılığımız ile yaptırmak istiyorsanız, ürünü göndermeden önce, bizimle iletişime geçmeli, tarafımızdan onaylanmadan ürünü göndermemelisiniz. Ürünle birlikte, Faturayı ve Garanti Belgesi’ni göndermeyi unutmayınız.

Cayma hakkımı ne durumlarda kullanabilirim?

ALICI, sözleşme konusu ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi veya kuruluşa tesliminden itibaren 14 (ondört) gün içinde kargo paketinin ve kutunun açılmaması şartı ile cayma hakkına sahiptir.
Cayma hakkının kullanılması için bu süre içinde SATICI’ya e-mail veya 0 (555) 179 33 89 telefon ile bildirimde bulunulması ve ürünün ilgili madde hükümleri çerçevesinde, ürünün kullanılmamış olması ve tekrar satılabilirliğinin kaybolmaması şarttır. Bu hakkin kullanılması halinde, 3. kişiye veya Alıcıya teslim edilen mal/hizmete ilişkin fatura aslinin iadesi zorunludur. Cayma hakkına ilişkin ihbarın ulaşmasını takip eden 14 gün içinde mal/hizmet bedeli Alıcıya iade edilir ve 20 (yirmi) günlük süre içinde mal/hizmet iade alınır. Fatura aslı gönderilmezse Alıcıya KDV ve varsa diğer yasal yükümlülükler iade edilemez.

Fiyatlara KDV dahil mi?

Ürüne ait resmin altında Türk Lirası olarak belirtilen fiyat ürünün KDV Dahil fiyatıdır.

Sitedeki ürünlerin hepsi stoklarınızda mevcut mu?

sumeladedektor.com’da yer alan ürünler büyük bir kısmı stoklarımızda bulunmaktadır. Olası stok dışı siparişleriniz, ürünlerin ithalatçı ya da üreticilerinden teslim edilerek size ulaştırılmaktadır. Hiçbir şekilde tedarik edilemeyen ürünler için aranarak bilgilendirileceksiniz.

sss

Sumela Dedektör

Mail:
info@sumeladedektor.com
İletişim:
0 (555) 179 33 89
0 (553) 214 91 90

İletişim
Hemen Arayın