Değerli taş dedektörleri çeşitli bölgelerde yapılan değerli taş arama faaliyetlerinde kullanılan elektronik cihazlardır. En başta elmas ve pırlanta olmak üzere, zümrüt, yakut, safir, topaz gibi değerli taşların yerlerinin tespiti için kullanılmaktadır. Cihaz, tarama yapılan bölgede bu gibi değerli taşları tespit etmesi halinde çeşitli şekillerde uyarı vermektedir. Bu uyarılar genellikle kullanıcının anlayacağı şekilde görüntülü, metal sesli ve bazılarında buna ek olarak titreşimli olarak gerçekleşmektedir. Uzun mesafe ve derinlikte bulunan hedefi kolayca belirleyebilmektedir.

Değerli Taş Dedektörü Özellikleri

Değerli taş dedektörü özellikleri, ürünün modeline göre değişiklik göstermektedir. Değerli taş kategorisinde yer alan ürünlerin ortak özelliği elmas ve pırlanta gibi değerli taşları ayırt edebilme özelliğidir. Bu doğal taşların yanı sıra safir, garnet, zirkon, mero, topaz, ametist, zümrüt, meteor ya da turnalin gibi diğer değerli taşların ve yarı değerli taşların bulunması için de kullanılmaktadır. Ürünlerin uzun mesafe ve derinliklerde çalışabilme özelliği vardır.

Değerli taş arama faaliyetlerinden en etkili şekilde yararlanabilmek için cihaz özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Seçilen ürün modeline göre değişiklik gösteren birtakım teknik özellikler söz konusu olacaktır. Metal dedektörü ana kategorisinde yer alan ürünler altın gibi diğer değerli metallerin tespit edilmesi için de kullanılmaktadır.

Değerli Taş Dedektörü Kullanım Alanları

Değerli taş dedektörleri adından da anlaşılacağı üzere nadir bulunan doğal ve değerli taşların bulunması ve bunlardan gelir sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Diğer detektörlerden ayıran en büyük özelliği elmas gibi az rastlanır doğal taşları ayırabilme kapasitesidir. Dolayısıyla kıymetli taş arama faaliyetlerinde etkili olarak kullanılmaktadır. En yeni ve gelişmiş ürünler sayesinde hatasız bir şekilde kullanım sağlamaktadır. En yeni ve en gelişmiş ürün seçenekleri ile değerli metal aramalarında da kullanılabilmektedir. Dolayısıyla altın ve gömülü hazine aramalarında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Değerli Taş Dedektör Çeşitleri ve Modelleri

Cihazın hangi amaçlar ile kullanılacağına bağlı değişiklik gösteren değerli taş dedektör çeşitleri vardır. Ürünlerin modellerine göre değişen birtakım özellikleri söz konusudur. Cihazların kişiselleştirilebilen ayarları sayesinde kişiye özel bir arama deneyimi sunmaktadır. Pırlanta gibi değerli taşların bulunması için doğada yapılan arama faaliyetlerinde sıklıkla kullanılan Ajax markasının Primero ve Electra modelleri , dünyaca bilinen modeller arasında yer almaktadır. Bu ürünler değerli taş aramalarından maksimum verim alabileceğiniz ürün seçenekleridir. Size en uygun değerli taş dedektörü modelleri hakkında bilgi sahibi olmak için sumeladedektor.com adresini ziyaret edebilirsiniz.